L
upa

Jesu li u Zvečevu uistinu prvi na svijetu „spojili nespojivo“ - rižu i čokoladu, kako tvrde u toj kompaniji?

Piše: Ladislav Tomičić
Društvene mreže
29.9.2024.
Foto: Pixabay

"Prvi na svijetu spojili smo nespojivo - rižu i čokoladu!" - ova tvrdnja navedena je na internet stranici tvornice slatkiša Zvečevo iz Požege. Radi se o uvodnoj rečenici na dijelu stranice gdje Zvečevo predstavlja, odnosno reklamira svoju čokoladu s rižom Mikado, prvi put proizvedenu 1963. godine. 

Ista tvrdnja o tome da je Mikado „prva čokolada s rižom na svijetu“ ponavlja se i na službenoj Facebook stranici Zvečeva, povodom promocije nove ambalaže čokolade Mikado. 

(Snimka zaslona/Zvečevo)

Da je Mikado prva čokolada s rižom na svijetu navodi se i na brojnim drugim mjestima, primjerice na Facebook stranici zagrebačke foto i video agencije Pixsell, zatim na Facebook stranici Turističke zajednice Požeško-slavonske županije, na Facebook stranici Muzeja čokolade Zagreb, gdje eksplicitno navode da "Zvečevo prvi sparuje isključivo rižu i čokoladu", odnosno na Facebook stranici Modra lasta. Međutim, tvrdnja da je u Zvečevu po prvi put "spojeno nespojivo" - riža i čokolada, naprosto ne odgovara istini.

Čokoladu s rižom, naime, prva je predstavila tvrtka The Hershey Company 1938. godine, 25 godina prije nego je u tvornici Zvečevo napravljena čokolada Mikado. Proizvod Hersheya nosio je naziv Krackel. Na internet stranici Snack History, koja se bavi poviješću slatkiša, o čokoladicama Krackel je zapisano sljedeće: "Krackel se proizvodi u Hersheyju i oduvijek je njihov proizvod. Hershey je ovaj ukusni čokoladni štapić predstavio 1938. godine. Ovo je zapravo jedna od rijetkih čokoladica koje je razvio sam Milton Hershey (američki čokoladijer, op. Lupa). Kada je Krackel prvotno predstavljen, to nije bila samo poslastica od hrskave riže i čokolade. Izvorno je sadržavala i orašaste plodove. Izvorna ambalaža oglašavala je sastojke kao što su mliječna čokolada, pečeni kikiriki i pečena riža. Također je bila napravljena s vanilinom, umjetnim okusom, a to je također bilo istaknuto velikim, podebljanim slovima na ambalaži. Tada je to bila prednost u prodaji. Iako se zvao Krackel, mogao se također nazivati Krackel Crisp Nutty. U vrijeme svog izdanja u 1930-ima, marketing se fokusirao na hrskavu rižu i pečene kikirikije zajedno. Godine 1941. prešao je na proizvodnju čokolade samo s hrskavom rižom. Danas Krackel čokoladicu možete pronaći samo u minijaturnoj verziji. Međutim, prvotno je to bila čokoladica punog formata.“

The Hershey Company nije jedina tvrtka koja je 1938. godine predstavila čokoladu s rižom. Iste godine svoj proizvod Nestle Crunch predstavila je i tvrtka Nestle

„Nestlé Crunch izumljen je u Fultonu, New York, 1938. godine, a izvorno se prodavao za pet centi kao 'Nestlé’s Crunch' mliječna čokoladica s hrskavom rižom. U 1950-ima, čokoladica se prodavala za 10 centi“, navodi se na stranici Nestle USA. 

Kako je Nestleova čokolada s rižom nastala može se pročitati na stranicama portala backthenhistory.com: "Maurice Michaud, član švicarske obitelji koja je pomogla u razvoju mliječne čokolade, također je omogućio stvaranje Nestlé Crunch čokoladice. Dok je radio u glavnoj proizvodnoj tvornici Nestléa u sjevernom New Yorku 1930-ih, Michaud bi navodno donosio komade čokolade iz tvornice, zagrijavao ih, kombinirao s Rice Krispies i dopuštao smjesi da se ohladi i stvrdne. U početku je te poslastice služio samo članovima svoje obitelji, ali ubrzo ih je počeo donositi na posao. Svi su htjeli recept, a Michaudova mješavina postala je osnova za sada poznatu Crunch čokoladicu. Tvrtka je također voljela ideju korištenja riže kao dodatka jer je riža bila jeftina. Nestlé je počeo nabavljati hrskavu rižu od tvrtke Van Brode Milling Company iz Massachusettsa. Godine 1938. Nestlé je predstavio Crunch čokoladicu. Prodavala se za samo pet centi i sastojala se od mliječne čokolade pomiješane s hrskavim komadićima riže."

Za pojašnjenje tvrdnje da su u Zvečevu "prvi na svijetu spojili nespojivo - rižu i čokoladu" pitali smo u marketinškom odjelu ove tvrtke. Iz Zvečeva su nam pojasnili "tehnološke i proizvodne razlike" između njihovog i proizvoda kompanija The Hershey i Nestle.

„Oba spomenuta proizvoda su se proizvodila od hrskavih kuglica (crispy) promjera oko dva milimetra. Kuglice se rade od rižina brašna, šećera i drugih sastojaka, a potom se miješaju u tijesto i kao takvo se ekstrudira ili peče u ulju. Isto tako, oba proizvoda su se proizvodila u malim gramažama (chocolate bar), jer u to doba, zbog proizvodno-tehnoloških ograničenja, nije bilo moguće proizvesti u većim gramažama (chocolate table)“, odgovorili su nam iz Zvečeva. Također, dodali su da je čokolada Nestle Crunch 1934. godine razvijena po licenci upravo u Zvečevu (odnosno Tvornici Stock Cognac Medicial, prvotnom nazivu tvornice Zvečevo), koje je bilo pod najmom Nestle kompanije, s ciljem razvoja i proizvodnje čokolade i bombona.

„Tek 1962. godine, kada su postignuti određeni tehnološki napreci, se moglo rižu ekspandirati (različiti tehnološki proces od ekstrudiranja), gdje se koristi riža u svom originalnom obliku i okusu. Upravo takve uzorke ekspandirane riže je 1962. godine dobio tadašnji tehnički direktor Šimunović, koji zajedno s gosp. Tonkovićem, ručno miješaju čokoladnu masu s rižom te ju prezentiraju gosp. Vukoviću, koji zaključuje da je okusom 'hrana za Bogove'. Tako dolazi do odluke da se dobivena čokolada naziva Mikado.Tada je bilo potrebno 13 žena, koje su ručno miješale čokoladnu masu i ekspandiranu rižu te ju lijevale u kalupe, kako bi dobili čokoladu Mikado s rižom. Tek 1976. je proizvodni proces sa kompletnog ručnog rada i miješanja, bilo moguće proizvesti na strojevima i u različitim gramažama. Ujedno je Zvečevo unutar svog pogona imao poseban dio u kojem se radila ekspandirana riža, kao i mljekara u kojoj su se radili svi potrebni mliječni pripravci. Tek kasnije su i druge kompanije počele koristiti ekspandiranu rižu u čokoladi, koja je zbog procesa ekspandiranja cjenovno skuplji sastojak, ali i postigle proizvodni proces sa kojim je moguće napraviti čokoladu sa ekspandiranom rižom“, navedeno je u odgovoru Lupi marketinškog odjela Zvečeva.

Iz odgovora Zvečeva proizlazi da je ova tvornica prva uspjela spojiti čokoladu i rižu u svom originalnom obliku, ali tvrdnja da su u Zvečevu "prvi na svijetu spojili nespojivo - rižu i čokoladu" ne odgovara činjeničnom stanju, budući da su čokoladne proizvode s rižom, odnosno rižinim pripravcima prije Zvečeva koristile najmanje dvije tvrtke - The Hershey Company i Nestle.

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.