L
upa

„Hrvatski gradonačelnik“ koji šamara ljude zapravo je vlasnik bordela u Hamburgu

Piše: Matija Krivošić
Društvene mreže
10.11.2023.
Foto: Slika zaslona/YouTube

Na korisničkom profilu pod nazivom Mossad Commentary na X-u (nekadašnjem Twitteru) 31. listopada objavljen je kratki video u čijem opisu stoji: „The mayor of Zagreb in Croatia threw a bomb at a Hamas supporter shouting 'Allah Akbar' at him“. U prijevodu na hrvatski jezik opis bi glasio: „Gradonačelnik Grada Zagreba u Hrvatskoj bacio je bombu na pristašu Hamasa koji je uzviknuo 'Allahu Akbar'“, pri čemu se pod „baciti bombu“ misli na zadavanje udarca.

Na video snimci se može vidjeti kako sredovječni muškarac, navodno gradonačelnik Grada Zagreba, hoda ulicom i govori u kameru. U jednom trenutku u kadar ulazi mlađi muškarac, a na videu se čuje kako izgovara „Allahu ekber“, u prijevodu s arapskog „Alah je najveći“. Na titlovima, koji su postavljeni u videu, na danskom jeziku piše: „Allah er stor! Kvinder skal ikke uddannes.“ (u slobodnom prijevodu: „Allah je velik. Žene se ne bi trebale školovati.“). 

U tom trenutku, muškarac koji je predstavljen kao zagrebački gradonačelnik, udari ga rukom u lice i govori mu, kako nam titl tvrdi, da ide svojoj majci i da se njoj moli. Na kraju ove snimke „gradonačelnik“ navodnom pristaši Hamasa, piše na titlu, govori da „budala zahtijeva slobodu i jednakost“, a potom i da je malo gluplji od kebaba. 

Naziv ovog X korisničkog profila kojeg prati gotovo 200.000 korisnika ove mreže, ali i sadržaj kojeg tamo inače postavlja, te postavljeni grb Mossada kao profilna fotografija, sugerira da se radi o simpatizeru Mossada i proizraelske politike. Inače, Mossad, Institut za obavještajne i specijalne operacije – što bi bio puni naziv – izraelska je obavještajna služba koja ima dužnost obavljanja obavještajnih i specijalnih zadataka u inozemstvu. Ova tajna služba nastala je godinu nakon rata za neovisnost Izraela, 1949. godine, u Tel Avivu. David Barnea, današnji je direktor ove službe, čija je glavna misija i cilj zaštita interesa i prava Židova diljem svijeta. Brojne akcije Mossada bile su čak inspiracija za neke filmove, ali i serije kao što je popularna „Fauda“. 

Iako je internet korisnicima iz Hrvatske sasvim jasno da se na snimci ne nalazi zagrebački gradonačelnik, mnogi korisnici Twittera su povjerovali da su i video i njegov opis istiniti. Samo s korisničkog profila Mossad Commentary video je podijeljen više od 900 puta i ima preko 180.000 pregleda. Nešto kraća verzija iste montirane snimke dijeljena je i na Facebook Reelsima s Instagram profila @raquelainjerusalem čija se vlasnica predstavlja kao bivša narednica Izraelskih obrambenih snaga. Uz video na tom profilu je stajao neznatno drugačiji opis, gdje je gradonačelnik Zagreba postao „gradonačelnik Hrvatske“ koji je pristaši Hamasa odgovorio „na njegovom jeziku“. Uz opis je dodana hrvatska zastava uz plavo srce i izraelsku zastavu.

Zapravo se radi o kratkom isječku iz dokumentarnog filma „Der Boxprinz“ njemačkog režisera Gerda Kroskea. Film se bavi likom i djelom bivšeg boksača i glumca Norberta Grupea koji je nastupao pod pseudonimom Wilhelm von Homburg i objavljen je 2002. godine. U filmu se kao jedan od sugovornika pojavljuje i Stefan Hentschel koji je, nakon iznimno kratke karijere profesionalnog boksača (odradio je samo jednu profesionalnu borbu i izgubio je nokautom u drugoj rundi), postao svodnik i vlasnik bordela u hamburškoj „crvenoj četvrti“.

Rođen u je njemačkom Chemnitzu 30. rujna 1948. godine, a u Hamburg se preselio kao dijete i školovao se za automehaničara. Hentschel je dugo godina bio vlasnik bordela pod nazivom „Salon Mademoiselle“ u St. Pauliju, hamburškoj četvrti, gdje se u aveniji Reeperbahn i okolnim ulicama razvila legalizirana prostitucija i buran noćni život. O tom poznatom hamburškom kvartu, životu svodnika, te makroa-biznismena i visoko-klasnih bordela, govori Hentschelova biografija „Im Rotlicht: Das explosive Leben des Stefan Hentschel“ autorice Ariane Broth. 

Upravo u toj četvrti se i odigrala scena koju vidimo na videu, ali ne onako kako to video korisnika Twittera pokazuje. Naime, osoba koja upada u kadar filmskoj ekipi, dok snima Hentschela koji se sa sjetom prisjeća svojih početaka u svodničkom poslu, ne govori „Allahu ekber“, već samo na lošem njemačkom jeziku kaže „naravno“ i ostane tupo gledati. Hentschel ga, kako se može vidjeti u jednom od brojnih isječaka iz dokumentarca koji godinama kolaju internetom (primjerice ovdje ili ovdje), nakon toga pita „imaš problema“ pa mu savjetuje da „produži dalje“, a kada ovaj na to ne reagira bivši boksač ga snažno ošamari i nastavi sa snimanjem kao da se ništa posebno nije dogodilo. Već ubrzo, sasvim dobro raspoložen, što se u videu sa Twittera ne može vidjeti, veselo filmskoj ekipi predstavlja svog prijatelja Wernera koji se našao nedaleko od mjesta događaja. 

Upravo je ovaj isječak iz dokumentaraca „Der Boxprinz“ učinio Hentschela svjetski poznatim, s obzirom da je isječak nedugo nakon snimanja filma postao viralni meme i stekao kultni status pod raznim imenima i s raznim oznakama. Naknadno će u audio-intervjuu „Kiez Kultur Hamburg - Erinnerungen eines Zuhälters“ („Kvartovska kultura Hamburga – Sjećanja jednog svodnika“) objasniti da je snimanje bilo prekidano u nekoliko navrata, jer su ga tri mladića – od kojih je jedan i onaj iz videa – stalno ometali u snimanju.

Hentschel život tragično je završio - 18. prosinca 2006. godine objesio se u boksačkom podrumu puba “Zur Ritze” u Hamburgu. Posljednjih nekoliko tjedana prije nego je počinio samoubojstvo bio je u depresiji, što su i njegovi prijatelji primijetili. Hentschelova urna pokopana je na groblju Ohlsdorf u grobnici njegovih roditelja.

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.