L
upa

Lažna vijest kao alat za diskreditaciju prosvjeda u Srbiji i progon mirovne aktivistice

Piše: Ladislav Tomičić
Politika i društvo
02.2.2025.
Foto: Snimka zaslona/Facebook

Društvenim mrežama širi se screenshot objave na društvenoj mreži X, s lažnog profila otvorenog na ime srbijanske mirovne aktivistkinje Aide Ćorović. U objavi je navedeno: "Pocepala sam zastavu Republike Srbije u Novom Sadu i pocepat ću je opet! To je zastava ratnih zločina i genocida. Srbija nije zemlja samo Srba već svih građana Srbije i niko nam neće nametati zastavu koju ne želimo. Autonomija za Vojvodinu i Sandžak! Stop srpskom svetu!" (arhivirano ovdje, ovdje, ovdje, ovdje, ovdje i ovdje). 

(Snimka zaslona/Facebook)

Nakon što je ova snimka zaslona proširena na društvenim mrežama, objava je distribuirana putem internetskih portala

"Skandalozan potez ostrašćene Đilasove pristalice! Aida Ćorović se javno hvali kako je pocepala zastavu Republike Srbije u Novom Sadu, Sramotno!" (arhivirano ovdje); "Pocepala sam zastavu Republike Srbije u Novom Sadu i pocepaću je opet! Ostrašćena Đilasova pristalica se pohvalila javno" (arhivirano ovdje), „SAŠA MIRKOVIĆ OŠTRO OSUDIO SRAMOTNI ČIN AIDE ĆOROVIĆ! Treba je odmah privesti i procesuirati” (arhivirano ovdje) – neki su od medijskih naslova.

Kako bi se približio kontekst širenja ove objave, valja reći da je Aida Ćorović široj srbijanskoj javnosti dobro poznata aktivistkinja, koja je - između ostalog - osuđena jer je mural s likom ratnog zločinca Ratka Mladića gađala jajima. Na mirovnoj aktivističkoj sceni prisutna je od devedesetih godina prošlog stoljeća, angažirana u Beogradskom krugu, Centru za antiratnu akciju i organizaciji Žene u crnom. Screenshot objave s X-a, s profila otvorenog na njezino ime objavljuje se i širi u vrijeme velikih studentskih demonstracija u Novom Sadu.

Ta objava u kojoj srbijanska aktivistica navodno priznaje kako je zapalila srpsku zastavu u Novom Sadu stara je gotovo tri godine. Točnije, društvenim mrežama širena je u srpnju 2022. godine, također u vremenu protesta koji su se i tada odvijali u Novom Sadu, nakon čega je Aida Ćorović demantirala da je profil njezin.

"Zastavu Srbije nisam ni videla, kamoli cepala u Novom Sadu", izjavila je tada za srbijanske medije.

Netko je otvorio Twitter profil s njezinim imenom i prezimenom te zlonamjerno distribuirao objavu. Učinjeno je to kako bi se kompromitirala ne samo Aida Ćorović, nego i prosvjedi koji su se odvijali zbog usvajanja Generalnog urbanističkog plana Novog Sada. 

Tabloid Srpski telegraf, primjerice, o tome je tada objavio vijest s naslovom: "Bruka, lažni ekolozi cepali srpsku zastavu" (arhivirano ovdje). Kao i u aktualnom slučaju, objavu s društvenih mreža i 2022. godine preuzeli su portali, primjerice režimski tabloid Informer s naslovom: "Stop srpskom svetu - Aida Ćorović se pohvalila cepanjem srpske zastave pozivajući se na separatizam. Zakon kaže da mi mogla i da robija." (arhivirano ovdje). 

Zbog lažne objave aktivistica je primila brojne prijetnje (vidi ovdje i ovdje), iako je demantirala da su objavljene tvrdnje njezine i najavila da će cijeli slučaj prijaviti policiji (vidi ovdje i ovdje). Nakon što je najavila i sudske tužbe protiv medija koji su objavili da je objava njezina, neke redakcije, poput Večernjih novosti, bile su prisiljene na ispriku.

Zaključno, lažna objava i na osnovu nje nastale lažne vijesti, imaju svrhu diskreditirati i mirovnu aktivistkinju Aidu Ćorović, ali i trenutne studentske proteste koji su nedavno doveli do pada srbijanske vlade i ostavke premijera Miloša Vučevića.

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.