L
upa

Ne, rak nije bio izlječiv još davne 1923. godine

Piše: Ladislav Tomičić
Mediji
05.12.2023.
Foto: Pixabay

Korisnici društvenih mreža na svojim profilima dijele vijest objavljenu na internet portalu Novi Svjetski Poredak, gdje se u naslovu tvrdi da je "rak bio izlječiv još davne 1923. godine" (arhivirano ovdjeovdjeovdjeovdjeovdje ovdje). Također, u naslovu iste vijesti sugerira se da je njemački znanstvenik i nobelovac Otto Heinrich Warburg (1883. – 1970.) Nobelovu nagradu dobio za otkriće lijeka protiv raka. Naslov glasi ovako: "VJEROVALI ILI NE: Rak je bio izlječiv još davne 1923. godine! Ovaj čovjek dobio je Nobelovu nagradu za to otkriće!" (arhivirano ovdje).

Sam tekst - koji nije potpisan te njegov autor ili autorica ostaju nepoznati - sadrži neutemeljene i proizvoljne tvrdnje poput ove koju prenosimo u originalu sa svim pravopisnim pogreškama: "Lijek za rak postoji, a za to otkriće još je 1923. godine njemački znanstvenik Otto Heinrich Warburg dobio Nobelovu nagradu, a to se danas potpuno namjerno ignorira jer bolest raka od kojeg oboljevaju milijuni ljudi itekako je potrebna farmaceutskoj industriji kojoj nije u interesu rak spriječiti i izliječiti nego upravo suprotno, cilj je što više bolesnih koji će se liječiti dugo i u korist megalomanske zarade i naravno na uštrb čovjeka“.

Navedene tvrdnje varijacija su stare teorije zavjere koja je "utemeljena" na otkrićima znanstvenika Otta Heinricha Warburga. Ukratko, teoretičari zavjere propagiraju narativ prema kojem je Warburg navodno "otkrio da bazna sredina može uništiti ćelije raka”, iz čega proizlazi da je rak moguće spriječiti, odnosno izliječiti "alkalnom prehranom", pri čemu se izbjegavaju sve namirnice s niskom pH vrijednošću, koje doprinose kiselosti organizma. Kao poželjne namirnice u ovom slučaju navode se one koje potiču lužnatost organizma.

O ovoj temi prije nepune tri godine pisao je fact check portal Raskrinkavanje, ocijenivši da površne i nestručne interpretacije rezultata Warburgovih istraživanja imaju karakter "istrajne dezinformacije" koja se na našim prostorima dijeli od 28. svibnja 2013. godine, kada je objavljena u članku na portalu Pcnen" (arhivirano ovdje).

Nobelovom nagradom ovjenčani biokemičar Warburg bio je ravnatelj Instituta za staničnu fiziologiju „Kaiser Wilhelm“ (kasnije „Max Planck“) u Berlinu, a proučavao je oksidacijske procese u stanici te otkrio enzim citokrom-oksidazu („Warburgov žuti enzim“) i neke koenzime. Nobelovu nagradu za fiziologiju ili medicinu dobio je 1931. godine, “za otkriće prirode i načina rada respiratornih enzima stanice”. Detaljnije područje njegovog rada pojašnjeno je na "Znanstvenoj panorami", blogu posvećenom znanosti, gdje se navodi da je Warburg, između ostalog, istraživao metabolizam tumora i stanično disanje - posebno disanje tumorskih stanica - te je dokazao da je tumorskim stanicama za rast potrebno znatno manje kisika nego zdravim stanicama.

„Već 1924. došao je do zaključka da je rast tumora prouzročen time što tumorska stanica generira energiju (kao što je adenozin – 3- fosfat ATP) putem anaerobne fermentacije šećera (proces glikolize), dok zdrava stanica pretvara šećer u energiju uz prisustvo kisika. On nadalje zaključuje da je tumor mitohondrijska disfunkcija. 'Rak kao niti jedna druga bolest ima nebrojene sekundarne uzroke', zaključio je Warburg, a njegov često navođeni citat za primarni uzrok tumora je 'Prvenstveni uzrok raka je promjena normalne respiracije kisika u stanici sa anaerobnom fermentacijom šećera', navodi se na "Znanstvenoj panorami".

Provučeno kroz filter laika i nadriliječnika, Warburgovo istraživanje u vrijeme interneta bit će svedeno na jednostavan zaključak: Kiselost organizma glavni je uzročnik raka (primjer 1primjer 2). Ponuđeno je i jednostavno rješenje: soda-bikarbona, kojom je kiselost organizma moguće smanjiti. Teoretičari zavjere plasirali su parolu: Soda bikarbona – Najveći neprijatelj farmaceutske industrije! Laičke i nadriliječničke interpretacije rezultata rada slavnog njemačkog biokemičara tako su rezultirale široko raširenim vjerovanjem da je rak - uz tretman sodom-bikarbonom - moguće izliječiti na način da organizam učinimo manje kiselim. Međutim, to naprosto nije točno. Ta teorija demantirana je u niz navrata, između ostalog i na našem govornom području.

Izvori koje možemo smatrati vjerodostojnim, poput službene stranice "Onkologije Minnesota" ("Minnesota Oncology"), organizacije koju čini mreža klinika za skrb o bolesnicima oboljelim od raka u američkoj saveznoj državi Minnesota, vjerovanje o kiselosti tijela kao uzroku raka karakteriziraju kao mit. U članku koji "Onkologija Minnesota" objavljuje na ovu temu navodi se: "Koncept da je tijelo previše kiselo i da trebate tijelo učiniti više alkalnim kako biste 'gladili' stanice raka samo je mit". Sretna je koincidencija da taj mit podrazumijeva i preporučuje prehranu koja se uistinu smatra zdravom, kako u redovitim okolnostima, tako i pri liječenju raka i drugih kroničnih bolesti. Zato članak objavljen na internet stranicama "Onkologije Minnesota" zaključuju rečenicama: "Kao što možete vidjeti, mit o potrebi za alkaliziranjem tijela nema značajnu vrijednost u pogledu rasta ili razvoja stanica raka. Međutim, znamo da je preporučljivo u prehranu uključiti više alkalnih namirnica. Američki institut za istraživanje raka preporučuje biljnu prehranu, koja ima za cilj unos najmanje pet porcija voća i povrća dnevno te upotrebu cjelovitih žitarica."

U zaključku valja podvući: vijest objavljena na portalu Novi Svjetski Poredak sadrži neutemeljene tvrdnje, Otto Heinrich Warburg nije dobio Nobelovu nagradu jer je otkrio kako je moguće izliječiti rak. Također je netočan i navod iz teksta prema kojima je za pobjedu ove bolesti potrebno "stvaranje lužnatog organizma hranom koja potiče na lužnatost". Osim zdrave ishrane, koju u predmetnom tekstu preporučuju i nepoznati autori Novog Svjetskog Poretka, u borbi protiv teške bolesti potrebno je kontaktirati i surađivati s liječnicima onkolozima.

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.