L
upa

Na viralnom videu ne nalaze se visokorangirani izraelski generali

Piše: Ivor Fuka
Društvene mreže
10.10.2023.

Korisnici Twittera masovno dijele kratku video snimku na kojoj se navodno vidi kako pripadnici Hamasa, palestinske islamističke militantne skupine koja vlada Pojasom Gaze, privode visoke časnike Izraelskih obrambenih snaga (IDF). Samo s profila verificirane korisnice na ovoj društvenoj mreži, pod imenom Hareem Shah, koja ima 360.000 pratitelja, objava je podijeljena gotovo tri tisuće puta i bilježi preko 1,5 milijuna pregleda.

Na snimci koja traje 30 sekundi vidi se kako naoružani muškarci u maskirnim uniformama i s fantomkama na glavi, iz crnog terenca izvode muškarca u civilnoj odjeći kojem su lisicama vezane ruke. Potom naoružani muškarci na čijim uniformama stoji vrlo vidljiva oznaka „DTX“ iz druga dva automobila izvode još dvojicu muškaraca. Uz video stoji opis: „NAJNOVIJE: Hamasovi borci zarobili su nekoliko visoko rangiranih izraelskih generala“. Bez dodatnih objašnjena objavljeno je i nekoliko hashtagova, među kojima i #Israel #Palestine #Hamas.


Viralna objava na Twitteru (Snimka zaslona: Twitter)

Video je podijeljen u nedjelju 8. listopada, dan nakon što je Hamas izveo više ubojitih napada infiltrirajući se iz Pojasa Gaze na područje Izraela. Prema trenutnim informacijama Hamas je u ovim napadima ubio preko 1.100 osoba i oteo više od stotinu ljudi, ali se procjenjuje da su ovi brojevi i znatno veći, a izraelske vojne snage odmah su za odmazdu započele s intenzivnim granatiranjem Gaze.

Eskalacija izraelsko-palestinskih sukoba izazvala je veliki interes javnosti u cijelom svijetu, a društvene mreže su pretrpane raznim dezinformacijama i manipulirajućim objavama. Takav je slučaj i s objavom ove video snimke. Naime, na njoj se ne vidi, kako se tvrdi, Hamasovo privođenje visokih časnika IDF-a, niti je snimka uopće nastala u Palestini. Radi se o prizorima snimljenima u Azerbajdžanu, 3. listopada ove godine, tijekom privođenja bivših čelnika separatističke regije Nagorno Karabah koja je pretežno naseljena Armencima. U rujnu je Azerbajdžan opsežnom i munjevitom vojnom akcijom preuzeo kontrolu nad tom planinskom regijom i nakon toga uhitio brojne bivše i sadašnje čelnike Nagorno Karabaha, pod sumnjom za financiranje terorizma. 

Uniformirane osobe pripadnici su Državne sigurnosne službe Azerbajdžana (Dövlət Təhlükəsizlik Xidməti - DTX). Na lijevom rukavu uniformi jasno se može vidjeti službeni grb DTX-a, dok se na desnom rukavu uniformi nalazi i azerbajdžanska zastava, što se može vidjeti u originalnoj snimci privođenja koja je objavljena na službenom YouTube kanalu DTX-a. Ista je snimka, koja traje bitno dulje od one koja je postala viralna na Twitteru, uz službeno priopćenje na engleskom jeziku objavljena i na internetskim stranicama ove sigurnosne službe.

Na kraju snimke jasno je vidljiva azerbajdžanska zastava na uniformi (Snimka zaslona: Twitter)

Prva osoba koja se vidi na snimci nije izraelski general nego Arkadi Arshaviri Ghukasyan predsjednik samoproglašene Republike Nagorno Karabah u razdoblju od 1997. do 2007. godine. Druga snimljena osoba koju privode je Bako Sahaki Sahakyan, nasljednik Ghukasyana na mjestu predsjednika. Sahakyan je na vlasti proveo dulje vremena nego njegov prethodnik, od 2002. do 2020. godine. Posljednji muškarac kojeg privode je također bivši predsjednik Nagorno Karabaha, Davit Rubeni Ishkhanyan, koji je na to mjesto postavljen 1. rujna ove godine da bi njegov mandat potrajao samo devet dana. Naime, Ishkhanyan je predsjednik Narodne Skupštine Nagorno Karabaha te je prema ustavu ove donedavno odcijepljene republike nakon ostavke predsjednika Arayika Harutyunyana, preuzeo funkciju vršitelja dužnosti predsjednika republike. Inače, i Harutyunyana su uhitile azerbajdžanske vlasti, ali njega na ovoj snimci nema. Bivše predsjednike se, inače, tereti za formiranje i organiziranje paravojnih jedinica koje su „počinile brojna teroristička djela“.

Na video snimci koja se dijeli na Twitteru vidi se i „vodeni žig“, odnosno potpis bahruzasgerli. Radi se o korisniku društvenih mreža TikTok, Facebook i YouTube koji se potpisuje kao Bahruz Asgerli i koji uglavnom dijeli snimke azerbajdžanskih vojnih i policijskih snaga. Upravo s njegovog TikToka, gdje je video s ispravnim tekstom objave o uhićenju bivših separatističkih dužnosnika pogledan više od šest milijuna puta, preuzeta je snimka koja će kao lažna vijest završiti na Twitteru.


Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.